איכות זרע נמוכה (זרע חלש)

איכות זרע נמוכה מוגדרת כאשר בבדיקת זרע רוטינית מתגלים ערכים ירודים בפרמטרים החשובים שלו

איכות זרע נמוכה 

בבדיקות הזרע השגרתיות נמדדים פרמטרים רבים ושונים של איכות הזרע. מתוך פרמטרים אלו, 3 פרמטרים הם החשובים ביותר:

כמות תאי הזרע– על פי ערכי ארגון הבריאות העולמי, ערכים תקינים של כמות הם מעל 15 מיליון תאי זרע ליחידת נפח (מ”ל) וסה”כ בכל הזירמה מעל 40 מיליון.

תנועת תאי הזרע– ערכים תקינים הם מעל 40% תאים בתנועה.

מורפולוגיה– מבנה תאי הזרע. ערכים תקינים הם מעל 4% תאים בעלי מבנה תקין (על פי קריטריונים של שיטת קרוגר).

ערכים תקינים של שלושת הפרמטרים הללו חשובים להשגת הריון ספונטני.

מרכז ברטוב, פוריות, ברטוב

איכות זרע נמוכה (או זרע חלש)

איכות זרע נמוכה (או זרע חלש) מוגדרת במקרים בהם יש ירידה באחד מהפרמטרים הללו או בכמה מהם.  במקרים אלו יתכן ויהיה קושי להשיג הריון וידרשו טיפולי פוריות מסוגים שונים.

כאשר איכות הזרע נמוכה במיוחד או אחרי כשלונות בטיפולי הזרעה, יש צורך בשימוש בטיפולי הפריה חוץ גופית IVF, אך גם הם לא תמיד מצליחים להתגבר בכל המקרים על בעיית איכות הזרע.על מנת להתמודד עם בעיית הזרע, יש תחילה לאבחן את הגורם לבעיה ולאפיין אותה במדויק.

כאשר ערכי המורפולוגיה ירודים והזוג חווה כישלונות חוזרים בטיפולי IVF או כאשר המורפולוגיה של הזרע נמוכה כל כך עד שלא נמצאים כלל תאים בעלי מבנה תקין, ניתן להיעזר בשיטת ברטוב (בשמה המדעי IMSI) כדי להשיג הריון בר קיימא.

על מנת להתמודד עם בעיית הזרע, יש תחילה לאבחן את הגורם לבעיה ולאפיין אותה במדויק.

אצלנו במרכז ברטוב – המרכז לפוריות הגבר מבצעים אבחון מעמיק של מבנה הזרע במיקרוסקופים מיוחדים שפיתחנו, המגדילים פי 6000. האבחון הזה מתבסס על הידע שצבר פרופסור ברטוב בהגדרת הפרמטרים המבניים של תאי הזרע, המעידים על תא בעל פוטנציאל הריוני גבוה יותר.

בשיטה זו סורקים בסבלנות במשך שעות רבות את דגימת הזרע, תחת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה מאד המאפשר לאבחן את מבנה תאי הזרע לפרטי פרטים. ביום שבו האישה מבצעת שאיבת ביציות, ניתן באותו מקרוסקופ לאסוף אחד-אחד את התאים בעלי המורפולוגיה התקינה, שלהם יש פוטנציאל גבוה יותר להשגת הריון ולהשתמש בהם להזרקה לביציות (שיטת ברטוב IMSI).

ישנם מקרים בהם דווקא התנועה של תאי הזרע היא ירודה ביותר, עד כדי כך שלעיתים לא נמצאים תאי זרע בתנועה כלל או שרק תאים בודדים הם בתנועה. גם במקרים אלו אנחנו נעזרים במיקרוסקופ בהגדלה גדולה כדי לזהות תנועה קלושה ביותר בתאי הזרע, כך שתעיד על חיותם ותאפשר שימוש באותם התאים.

בבעיות תנועה חמורות, אנחנו משתמשים לפי הצורך, גם במבחן היפואוסמוטי שנועד לזהות תאי זרע חיים בזמן אמת ולהשתמש בהם בטיפולי הפריה חוץ גופית IVF, כאשר לא ניתן לזהות תאים בתנועה.

מקרים נוספים, הם אלה בהם כמות תאי הזרע ירודה ביותר, לעיתים עד היעדר מוחלט של תאי זרע בבדיקת זרע שמבוצעת במיקרוסקופ הרגיל. המיקרוסקופ בהגדלה גדולה מסייע לנו גם במצבים קשים אלו לאתר תאי זרע שהבדיקה הרגילה לא מצליחה לאתר ולהשתמש בהם לצורך הפריית ביציות.

אצלנו במרכז לפוריות הגבר של פרופ’ ברטוב מבצעים אבחון מעמיק של מבנה הזרע במיקרוסקופים מיוחדים שפיתחנו, המגדילים פי 6000. האבחון הזה מתבסס על הידע שצבר פרופסור ברטוב בהגדרת מהם הפרמטרים המבניים של תאי הזרע, המעידים על תא בעל פוטנציאל הריוני גבוה יותר.

בשיטה זו סורקים בסבלנות במשך שעות רבות את דגימת הזרע, תחת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה מאד המאפשר לאבחן את מבנה תאי הזרע לפרטי פרטים ולאסוף אחד-אחד את הזרעונים שלהם יש פוטנציאל גבוה יותר להשגת הריון.

WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או חייגו 073-3744845