מילון פוריות

מילון פוריות מקוצר

קיבצנו כאן עבורכם מילון פוריות – מושגים אותם אתם עשויים לשמוע במהלך הטיפולים. מקווים שיהיה לכם לעזר:

אי פוריות

אי פוריות מוגדרת כאשר זוג מעוניין בילד, מקיימים יחסים בזמן ביוץ האישה וממתינים מעל לשנה ללא הריון. במצבים אלו, הרופא ממליץ לבצע בירור פוריות ראשוני ושולח את הגבר והאישה לבדיקות שונות זאת בכדי לראות האם מקור הבעיה הוא הגבר, האישה או שניהם.

IVF – הפריה חוץ גופית

אחד הכלים העיקריים לטיפול בבעיות פוריות. בשיטה זו, מפרים את הביצית בתנאי מעבדה, מחוץ לגוף של האישה. השלבים המרכזיים בטיפול: מוציאים ע”י שאיבה בבית החולים את הביציות מגוף האישה, מפרים את הביציות הבשלות במעבדה עם זרע בן הזוג\תורם, מגדלים את העוברים בתנאי מעבדה ומחזירים את העובר\ים לרחם האישה.

הקפאת עוברים

נהוג להחזיר לרחם האישה בין 1-2 עוברים. כאשר יש מספר גדול יותר של עוברים, ניתן להקפיא אותם. העוברים ישמרו בהקפאה עד שיחליטו בני הזוג להשתמש בהם להריון נוסף.

IMSI שיטת ברטוב

מיון תאי זרע נעים ובעלי מורפולוגיה תקינה במיקרוסקופ בהגדלה גדולה (פי 6000). תאי הזרע נבחרים על פי 80 מדדים מורפולוגיים של מבנה ראש שלהם. ההגדלה הגדולה מאפשרת לנו לראות את הפגמים העדינים ביותר בתאי זרע ובכך לבחור את התאים האיכותיים להפריה חוץ גופית. שיטה זו מגדילה באופן משמעותי את סיכויי השגת הריון.

בדיקת זרע

בדיקה ראשונית המבוצעת לצורך הערכת איכות הזרע. דוגמת הזרע נבדקת במיקרוסקופ אור רגיל, ובה נמדדים ערכים שונים של הזרע: נפח, ריכוז, תנועה ועוד.

Oligozoospermia– כאשר יש ריכוז נמוך של תאי זרע בזרמה.

Asthenozoospermia- כאשר ישנה בעיה בתנועה של תאי הזרע בזרמה.

Teratozoospermia– כאשר יש בעיה במורפולוגיה של תאי הזרע.

Azoospermia– כאשר יש חוסר בתאי זרע בזרמה.

תא זרע

תא רבייה זכרי המיוצר באשכים. תא זרע מורכב מראש התא, צוואר וזנב (שוטון). ראש התא מורכב משני חלקים: גרעין התא, בו נמצא המטען הגנטי, והאקרוזום, בו נמצאים אנזימים המסוגלים לחדור את מעטפת הביצית ולהפרותה. בצוואר התא נמצאת המיטוכונדריה המספקת אנרגיה לתנועת התא. זנב התא, שוטון- מאפשר לתא הזרע להתקדם אל עבר צוואר הרחם כדי להפרות את הביצית. בתא הזרע קיים המטען הגנטי אשר הגבר מעביר לביצית ליצירת העובר.

אזאוספרמיה

מצב בו לא נמצאו תאי זרע בנוזל הזרמה. מצב זה יכול לנבוע ממספר סיבות למשל חסימה של התעלה הזכרית, אי יכולת לייצר תאי זרע או חוסר חלקי\מלא של צינורית מוליך הזרע.

TESE/ micro-TESA

במקרה של חוסר זרע, אזואוספרמיה, ניתן להפיק בשיטות מתקדמות רקמת אשך בכדי לאתר בה תאי זרע. בבדיקת חיפוש תאי זרע שנעשית במרכז ברטוב, מנסים למצוא תאי זרע בזירמה לפני כניסה לניתוח ולעיתים קרובות נמנע ניתוח מהאשכים. כאשר לא מאתרים תאי זרע בזירמה, ניתן לבצע חיפוש מתקדם של תאי הזרע ברקמת האשך. כאשר נמצאים תאי זרע בודדים בחיפוש בזירמה או ברקמת האשך, משתמשים בהם להשגת הריון בתהליך של הפרייה חוץ גופית.

וריקוצלה (דליות באשכים) VARICOCELE:

 ורידי האשך אחראים על סילוק הפסולת המיוצרת על ידי האשכים, ובמידה והם מורחבים ונוצרת זרימת דם לקויה עלולה להיגרם בעיית פוריות. התרחבות הורידים גורמת להתחממות אזור שק האשכים, דבר שפוגע באיכות הזרע. מצב הוריקוצל ניתן לתיקון ע”י חסימת הורידים המורחבים בצינטור או בניתוח.

בדיקת הלוספרם / DNA fragmentation

מאבחנת את אחוז תאי הזרע בהם יש שברים בחומר התורשתי של תאי הזרע. בדיקה זו מומלצת במקרים של כשלונות בטיפולי IVF, חוסר פוריות על רקע בלתי מוסבר והפלות חוזרות.

הורמון טסטוסטרון

ההורמון הגברי האחראי על ההתפתחות של סימני המין בגברים, כמו למשל שינויים בקול, צמיחת שיער ועוד. הטסטוסטרון אחראי גם על ההתפתחות התקנית של תאי הזרע באשכים.

מילון פוריות – מושגים נוספים

השבחת זרע

פעולה הנעשית במטרה להעשיר את אוכלוסיית תאי הזרע האיכותיים יותר, מדגימת זרע הגבר לצורך הזרעה מלאכותית לרחם האישה (IUI). במרכז ברטוב מבצעים השבחת זרע בשיטת מפל צפיפות (gradient) אשר מעשירה את אוכלוסיית תאי זרע בעלי תנועה ומורפולוגיה (מבנה הזרע) תקינים יותר מאשר בזירמה המקורית.

הזרעה/ IUI

החדרה מלאכותית של דגימת זרע לאחר הכנה אל רחם האישה על פי הביוץ. לפני הזרעה יש לעשות השבחת זרע על מנת להכין את הדגימה לתהליך.

אבחון מורפולוגי /MSOME

אבחון הצורה של תאי הזרע על פי מבנה הראש שלהם בעזרת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה, פי 6000. האבחון מבוצע על תאים בתנועה (מורפולוגיה פונקציונלית). שיטה זו, אשר פותחה על ידי פרופסור ברטוב, מאפשרת לזהות את הפגמים העדינים ביותר בתאי זרע אשר לא ניתן לראות בבדיקה שגרתית. שיטה זו נועדה כהכנה למיון תאי הזרע האיכותיים ביותר עבור תהליך הפריה חוץ גופית ביום שאיבת הביציות.

ICSI

Intra Cytoplasmic Sperm Injection – שיטת הפריה חוץ גופית שבה נלקח תא זרע שנבחר בהגדלה X400 מתוך זרמת הגבר, ומוחדר באמצעות מכשיר בשם מיקרו-מניפולטור אל תוך הביצית לקבלת הפריה. שיטת ברטוב IMSI היא תוספת לשיטת ICSI שבה בוחרים את הזרעים הגדלה גדולה (פי 6000).

חיפוש זרע

בדיקה זו מיועדת לגברים שסובלים מאזואוספרמיה, כלומר, לא נמצאו תאי זרע בבדיקות רגילות או שנמצאו תאים ללא תנועה. בבדיקה זו מחפשים במשך שעות תאי זרע נדירים בתוך זרמת הגבר. הסתכלות על תאי הזרע בהגדלה של פי 6000 מאפשרת למצוא תאי זרע בודדים אשר לא נמצאו בבדיקה רוטינית במיקרוסקופ אור רגיל. ניתן לשמור את התאי זרע שנמצאו בזרמה בהקפאה. למרכז ברטוב ניסיון של 30 שנה בשיטה זו. בכ-20% מהמקרים בהם לא נמצאו תאי זרע בעבר, ניתן עדיין למצוא תאי זרע נדירים ולהפיק היריון תקין.

הקפאת תאי זרע

ניתן לשמור תאי זרע בהקפאה למשך עשרות שנים. הקפאת זרע נעשית במקרים של זרע בכמות קטנה שחשוב לשמרו, או כאשר איכות הזרע עלולה להתדרדר בעתיד או כאשר הגבר לא יוכל לתת זירמה טרייה ביום של טיפול פוריות.

תרבית חיידקים

בדיקת לנוכחות חיידקים במערכת המין של הגבר. סוגים מסוימים של חיידקים עלולים להיות מעורבים בתת פוריות.

צמיגות הזרע

זירמה צמיגה יכולה להעיד על נוכחות חיידקים במערכת המין של הגבר. ניתן לבדוק את הנושא בבדיקת תרבית במרכז לפוריות הגבר של פרופסור ברטוב.

מילון פוריות של מרכז ברטוב

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ - מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו מחויבים לשמור על פרטיות כל הפונים. לא נעביר את הפרטים שלכם הלאה.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או

חייגו 073-3744845