חוסר בתאי זרע – אזוספרמיה

בדיקה מקורית וייחודית, רק אצלנו, במרכז לפוריות הגבר

אזוספרמיה

אזואוספרמיה (Azoospermia), הנהיגת לעיתים גם כ’אזוספרמיה’, היא בעיית פוריות משמעותית ביותר שבה כלל לא נראים תאי זרע בבדיקות הזרע שמבצע המטופל. התופעה מופיעה ב 1% מאוכלוסיית הגברים ואצל 10%-15% מקרב הגברים התת פוריים. בעשרות השנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בספירת הזרע של הגברים בעולם המערבי ותופעת האזואוספרמיה הולכת ומתגברת.

מצב זה, של חוסר בתאי זרע אצל הגבר יכול לנבוע משתי סיבות עיקריות:
אזואוספרמיה חסימתית obstructive azoospermia, שבה ייצור הזרע תקין, אך המעבר של תאי הזרע החוצה חסום ולכן לא נראים תאי זרע בזירמה. החסימה יכולה להופיע באיזורים שונים של מערכת המין של הגבר ויכולה לנבוע מסיבות שונות, כגון חוסר מולד חלקי או מלא של צינור מוליך הזרע, זיהומים חיידקים או פגיעה כתוצאה מניתוחים.

אזאוספרמיה לא חסימתית- Non Obstructive azoospermia שבו יש פגיעה משמעותית בהתליך ייצור הזרע באשכים (ספרמטוגנזה). הדבר יכול לנבוע מסיבות שונות כגון, חוסר בתאים גרמינליים (יוצרי זרע), Maturation Arrest- מעצור בקו הייצור. יש ייצור התחלתי של תאי זרע אך הוא נעצר במהלכו ולא מגיע להתפתחות תאי זרע אשכים נורמליים, בעיות בהתפתחות האשך, בעיות הורמונליות כדוגמת מחסור בטסטוסטרון ועוד ועוד…

חיפוש תאי זרע בודדים
במיקרוסקופ בהגדלה גדולה.

במקרי אזואוספרמיה, לאחר שלא נראו תאי זרע בשתי בדיקות זרע לפחות, בדרך כלל מציעים למטופלים לעבור ניתוח להפקת זרע מהאשכים. 

אך ישנם לא מעט מקרים בהם בבדיקה מדוקדקת יותר, אנחנו מצליחים למצוא בזירמה תאי זרע בודדים המאפשרים לנו להשיג הריון ולידה ללא צורך בניתוח. 

בדיקה מדוקדקת זו נקראת חיפוש תאי זרע במיקרוסקופ בהגדלה גדולה. בבדיקה זו משלבים תצפית מדוקדקת על הזירמה תחת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה, בשילוב של הכנה נכונה של המטופל לבדיקה ושעות חיפוש ארוכות.

כל הדברים הללו מאפשרים לנו ב 20-30% מהמקרים, למצוא בכל זאת תאי זרע ואף תאי זרע בעלי תנועה, למרות שבבדיקות הרגילות לא נמצאו תאים כאלה. 

תאים נדירים אלו יוקפאו לגיבוי וישמשו בהמשך בתהליך IVF להפריית ביציות האישה. למעבדתנו רקורד מרשים ביותר בתחום זה, והיא מקבלת מטופלים רבים מהארץ ומהעולם לצורך בדיקה ייחודית זו.

וכמובן ילדים רבים זכו להיוולד מתאי זרע נדירים שמצאנו בחיפוש תאי זרע במיקרוסקופ בהגדלה גדולה

למי מומלצת בדיקת
חיפוש תאי זרע:

בדיקה זו מומלצת במקרים הבאים:
1.גברים שנמצאו עם חוסר בתאי זרע בבדיקות הרגילות. (Azoospermia).
2.לגברים שבדיקה שלהם רואים תאי זרע, אך הם חסרי תנועה.
3.לגברים העוברים ניתוח להפקת זרע מהאשכים.
יש לנו נסיון רב בחיפוש תאי זרע ברקמת אשך.

apalot reka4

מהלך בדיקת חיפוש תאי זרע:

בבדיקה זו אנו מרכזים את הזירמה וסורקים את כל המשקע תחת מיקרוסקופ אור מיוחד בעל יכולת הגדלה של 6000× המאפשר יכולת לחיפוש ואיתור בצורה איכותית יותר.  בהגדלה גדולה ניתן לראות גם תאים בודדים שזנבם רוטט. תאים אלו הינם חיים וניתן ולהשתמש בהם בשיטת ההפריה החוץ-גופית במיקרומניפולציה.

נתוני הצלחה של המרכז:

בסיכום תוצאות שנערך לאחרונה במעבדתנו נמצא כי מתוך 113 גברים שנמצאו עם חוסר בתאי זרע בבדיקה רגילה (Azoospermic patients) התגלו בעזרת פרוצדורת העבודה וההגדלה הגדולה תאי זרע בזירמה ב-22% מהמקרים. בגברים בהם התגלו תאי זרע בזירמה, נמצאו בממוצע 10 תאי זרע לגבר. לאחר מיון תאי הזרע שנמצאו ע”פ איכותם, הושגו 47% הריונות בהפריה חוץ- גופית

ב-30 גברים להם נערך מיון תאי זרע שנמצאו ברקמת אשך (TESA ו- TFNA), הושגו הריונות ב-53% מהמקרים.

WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או חייגו 073-3744845