תא זרע והפרמטרים השונים של איכות הזרע

  • תא הזרע והפרמטרים השונים של איכות הזרע
  • סיכום תוצאות עבור גברים הסובלים מאזואוספרמיה שהגיעו למעבדתנו
  • סיכום תוצאות מחקרנו אודות יתרונות “שיטת ברטוב” (IMSI)

תא זרע והפרמטרים השונים של איכות הזרע

תא זרע מחולק ל-2 יחידות עיקריות:

 

הזנב – המהווה את המנוע המקדם את תא הזרע לעבר הביצית. איכות הזנב נמדדת בתנועתיות וליקויים בתנועתיות מוגדרים Asthenozoospermia.

 

ראש תא זרע – מכיל איבר חדירה לביצית הנקרא אקרוזום, והחלק החשוב ביותר בראש תא זרע הוא הגרעין המכיל את החומר הגנטי שהגבר מעביר לעובר. ליקויים במבנה הזרע נקראים Teratozoospermia.

Teratozoospermia ו- Asthenozoospermia הם פרמטרים איכותיים של הזרמה.

 

קיים גם ההיבט הכמותי: כאשר לאחר 4 ימי התנזרות יש מעל ל- 40×106 נמצאים מתחת לגבול הנורמה המצב מוגדר כ – O.T.A Syndrome. ישנם מצבים בהם בבדיקת זרע רגילה לא נצפים תאי זרע בכלל, ואז מצבו של הגבר מוגדר כ- Azoospermia. במקרים אלה האבחון הכמותי והאיכותי הוא קריטי מכיוון שאם מוצאים בזרמה של גבר אזוספרמי תאי זרע בודדים בלבד בתנועה ובעלי מבנה תקין, ניתן אז להביא אותו ואת בת זוגתו למימוש הפריה חוץ-גופית. כאשר לא מוצאים תאי זרע בזרמה עצמה ניתן לחפש תאי זרע ברקמת האשך בעזרת התערבות כירורגית (דיקור אשכים או ביופסיה).

 

מאחר ותא זרע הוא מהקטנים שבתאי גופנו (גודל ראשו כ- 3×5 מיקרומטר) קשה לאבחן בעודנו חי את מבנהו העדין במיקרוסקופ רגיל בהגדלה נמוכה יחסית של (400×-200×). כדי לאבחן את מבנהו ובמיוחד את מבנה גרעין תא זרע בו “ארוז” החומר התורשתי, שהוא מרכיב חשוב מאוד בסיכוי ליצירת עובר בר-קיימא, יש להעזר במיקרוסקופיה מתקדמת יותר וביכולת הגדלה חזקה יותר. אנו נעזרים באופטיקה מיוחדת ובהגדלה של 6000×; בעזרתה ניתן לאבחן תקלות זעירות ביותר בקו הייצור של תאי הזרע באשכים. תקלות זעירות אלו מבטאות לרוב ליקויים במבנה הגרעין. במחקרים שערכנו הסתבר כי כאשר תא זרע והפרמטרים השונים כאלו בעלי מבנה גרעין שגוי מסויים (מכתשים-וקואולות) מוחדרים לביציות יכול להיווצר עובר שיפסיק להתפתח בשליש הראשון של ההריון. לכן, שלמות גרעין תא זרע היא בעלת חשיבות עליונה בהשגת לידת חי (Take home baby) בהפריה החוץ-גופית.

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ - מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו מחויבים לשמור על פרטיות כל הפונים. לא נעביר את הפרטים שלכם הלאה.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או

חייגו 073-3744845