רזרבה שחלתית נמוכה: מה זה, ומה עושים עם זה?

רזרבה שחלתית נמוכה היא בעיית פריון, או ליתר הדיוק תת פוריות, שבאה לידי ביטוי בכמות קטנה שלב יציות שנשארו בשחלה. הבעיה באה לידי ביטוי גם בעליית הורמון הFSH. איכות הביציות לא מושפעת מרמות הFSH אלא מגיל האשה – ככל שהאשה צעירה יותר, כך הסיכוי שלה להיות גדל. 

נשים עם רזרבה שחלתית נמוכה מתקשות בדרך כלל להקלט ולהכנס להריון וניתן לראות אצלן תגובה ירודה לטיפולי פריון על ידי גרימת ביוץ. אצל נשים אלו, על אף קבלת מינונים גבוהים של תרופות להשראת ביוץ (כמו גונל F, פרגובריס או פיוריגון), כמות הביציות המופקות מן השחלות היא קטנה. את תופעת הרזרבה השחלתית הנמוכה נפוץ למצוא בקרב נשים בנות 38 ואילך אבל מדובר במצב שיכול לקרות בכל גיל, גם בגילאים צעירים יותר עקב ניתוחים או מצבים רפואיים אחרים. 

כדי לקבוע מצב של רזרבה שחלתית נמוכה, צריכים להתקיים 2 מ-3 הקריטריונים הבאים:

  1. גיל מתקדם או גורם סיכון אחר שיכול לגרום לתגובה שחלתית ירודה
  2. תגובה נמוכה לטיפולים קודמים – הפקה של פחות מ-3 ביציות בטיפול עבר באמצעות פרוטוקול תרופתי הורמונלי לגרימת ביוץ
  3. מספר הזקיקים בשחלה קטן מ-5 ורמת ההורמון AMH אצל האישה קטנה מ- 0.5-1.1ng/ml. 

 

עד היום, אין פרוטוקול או טיפול תרופתי ספציפי שישפר בצורה דרסטית את תגובת השחלה של אותן נשים לטיפולי פוריות או להשראת ביוץ, מה שפוגע בסיכויים שלהן להרות, בעיקר ובמיוחד כשהן נזקקות לטיפויל הפרייה חוץ גופית (IVF). מה שכן, יש אפשרות להתאים תרופות, הורמונים והליכים כאלו ואחרים על מנת לעזור לשחלות להתגייס ולייצר זקיקים אשר מהם יופקו ביציות טובות שיעזרו להשיג הריון תקין. בשנים האחרונות, טיפול שנמצא יעיל במיוחד הוא כזה המשלב מספר תרופות אנדרוגניות (המבוססות על הורמוני מין גבריים). הגישות לטיפול בנשים עם רמות FSH גבוהות שונות מרופא לרופא וכמובן משתנות גם בין מטופלת למטופלת. 

 

 

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ - מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו מחויבים לשמור על פרטיות כל הפונים. לא נעביר את הפרטים שלכם הלאה.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או

חייגו 03-5320770