השבחת זרע להזרעה תוך רחמית

מהי הזרעה?

הזרעה תוך רחמית הינה טיפול פוריות פשוט בו מחדירים את זרע הגבר לרחם האישה בסמוך לביוץ שלה, כפי שנקבע על ידי רופא הפוריות / גניקולוג. לקראת תהליך ההזרעה יש  להכין את זרע הגבר בתהליך הנקרא השבחת זרע.

טיפולי הזרעה נעשים בתור קו ראשון של טיפולים לזוגות שאינם מצליחים להיכנס להריון במהלך תקופה של מעל שנה.

אחוזי ההצלחה הכלל-ארציים של טיפולי ההזרעות הינם נמוכים למדי ועומדים על כ-15% הצלחה למחזור טיפול, אך כיון שמדובר בטיפול פשוט מומלץ לחזור עליו מספר פעמים לפני שעוברים לשיטות טיפול פולשניות יותר.
מדוע יש צורך בהשבחת זרע?
אוכלוסיית תאי הזרע המצויה בזרמה של הגבר היא מגוונת מבחינה איכותית. קיימים בזרמה תתי אוכלוסיות שונות, חלקם תאי זרע תקינים, חלקם מתים, חלקם חסרי תנועה והאחרים בעלי מבנה שגוי. הבעיה היא שתאי הזרע בעלי האיכות הנמוכה מפריעים ומתחרים באלה האיכותיים ולכן כדאי לנסות להעשיר את אוכלוסיית התאים התקינים שבדגימה.

באופן טבעי קיימים “מכשולים” בתעלה הנקבית המסננים את תאי הזרע בעלי האיכות הנמוכה.לעתים, מסיבות שונות, כושר הסינון של מכשולים אלו נפגע והתאים התקינים שהיו אמורים לחדור לביצית לא מגיעים אליה ולכן נמנע ההיריון. השבחת הזרע נועדה להתגבר על בעיה זו ולמעשה  נועדה לנסות לחקות את התהליך הטבעי שנפגע. 
כיצד ניתן להעשיר את אוכלוסיית תאי הזרע התקינים?
לצורך כך פותחו שיטות סינון שבאמצעותן ניתן לבצע העשרה של התאים התקינים שכולן נקראות השבחת זרע. בסיומו של תהליך השבחת הזרע, למעשה אין מדובר ממש בהשבחה של זרע של תאי הזרע אלא בעשרה של תת אוכלוסיית התאים התקינים יותר ובדרך זו מגדילים את פוטנציאל הפוריות של תאי זרע המוחדרים לתעלה הנקבית.

התאים התקינים שסוננו במעבדה יוחדרו בקליניקה של הרופא ישירות לרחם האישה.

ברטוב המרכז לפריות הגבר, ברטוב, פוריות

סוגי השבחת זרע עיקריות:

שטיפת תאי זרע להשבחת זרע

דגימת זרמה מכילה תאי זרע ונוזל זרע המגן על הזרע בעת מעברו בנרתיק האישה. נוזל הזרע מכיל חומרים (פרוסטגלנדינים) היכולים לגרום לכיווץ השרירים המצויים ברחם של האישה. באופן טבעי כאשר הזרמה ניתנת לנרתיק האישה, תאי הזרע עוברים לרחם תוך כדי סינון החוצה של הפרוסטגלנדינים על ידי מחסום ריר צוואר הרחם. 

אין להזריק ישירות זירמה לרחם האישה מכיוון שהפרוסטגלנדינים עלולים לכווץ את שרירי הרחם, להכאיב לאשה ובנוסף תאי הזרע עלולים להיפלט החוצה. 

יש מעבדות המבצעות שטיפה בלבד של תאי הזרע מנוזל הזרע ואז ניתן להחדיר את תאי הזרע ישירות לרחם ללא חשש של התכווצויות, אך אין בפעולה זו תהליך של העשרת תאי הזרע מכיוון שכל תתי האוכלוסיות הפגומים והתקינים יוחדרו אף הם לתעלה הנקבית.

שיטת השחייה העצמית להשבחת זרע (swim up)

בשלב הראשון שוטפים את תאי הזרע כמתואר לעיל. בשלב השני משקעים את תאי הזרע לקרקעית המבחנה בסרכוז (תנועה סיבובית). את המשקע מכסים בנוזל המתאים לתפקוד תאי זרע (מדיום) ואז תאי הזרע בעלי התנועתיות הטובה ביותר שוחים כלפי מעלה ומגיעים לחלק העליון של הנוזל. תאי זרע אלו, בעלי התנועה המוגברת, נאספים במעבדה ומועברים לקליניקה של הרופא המטפל לצורך החדרתם לרחם האישה. דגימה המכילה כ-2 מיליון תאי זרע בעלי תנועה טובה נחשבת כדגימה טובה להזרעה.

שיטת מפלי הצפיפות להשבחת זרע:

בשלב הראשון מכינים מבחנה המכילה שני נוזלים בעלי צפיפות גבוהה, כאשר השכבה התחתונה מכילה את הנוזל הצפוף יותר והעליונה נוזל בעל צפיפות פחותה.בשלב השני מניחים בזהירות את הזירמה על הנוזלים הצפופים ומסרכזים את המבחנה. תאי זרע בעלי צפיפות גבוה יותר (שהם בעלי מבנה גרעין תקין יותר) יגיעו לתחתית המבחנה והאחרים יישארו מאחור. מוציאים את תאי הזרע הטובים שהגיעו לתחתית המבחנה שוטפים אותם שוב ומעבירים לקליניקה של הרופא לקראת החדרתם ישירות לרחם האישה. יש לציין שעלות השבחה זו יקרה יותר מהשיטות האחרות הן בזמן העבודה והן בחומרים. שיטה לרוב לא מבוצעת במעבדות האחרות באופן שגרתי.במרכז ברטוב אימצנו שיטה זו באופן שיגרתי מכיוון שהיא משפרת את הסיכוי להריון בר קיימא ומומלצת ביותר על ידי רופאי הפריון והיא מסייעת לזוגות שלא הצליחו להשיג הריון ספונטני.

במידה והזרע אינו מתאים להזרעה נוכל לעזור לכם בשתי דרכים:

  • ניסיון לשיפור איכות הזרע: טיפול בזיהומים חיידקיים או בוריקוצלה (דליות אשכים) יכול במקרים מסוימים להביא לשיפור איכות הזרע.
  • מעבר להפריה חוץ – גופית: במקרים בהם יש בעיה במורפולוגיה של הזרע נשתמש בשיטת ברטוב IMSI – מיון מורפולוגי של תאי הזרע אשר תגדיל את הסיכויים להריון ולידה.

 

WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או חייגו 073-3744845