השבחת זרע להזרעה תוך רחמית

מהי הזרעה?

הזרעה תוך רחמית הינה טיפול פוריות פשוט בו מחדירים את זרע הגבר לרחם האישה בזמן הביוץ שלה, כפי שנקבע על ידי רופא הפוריות / גניקולוג. לקראת תהליך ההזרעה יש  להכין את זרע הגבר בתהליך הנקרא השבחת זרע.

טיפולי הזרעה נעשים בתור קו ראשון של טיפולים לזוגות שאינם מצליחים להיכנס להריון במהלך תקופה של מעל שנה. 

אחוזי ההצלחה הכלל-ארציים של טיפולי ההזרעות הינם נמוכים למדי ועומדים על כ-15% הצלחה למחזור טיפול, אך כיון שמדובר בטיפול פשוט מומלץ לחזור עליו מספר פעמים לפני שעוברים לשיטות טיפול פולשניות יותר.

מדוע יש צורך בהשבחת זרע?

אוכלוסיית תאי הזרע המצויה בזרמה של הגבר היא מגוונת מבחינה איכותית. קיימים בזרמה תתי אוכלוסיות שונות, חלקם תאי זרע תקינים, חלקם מתים, חלקם חסרי תנועה והאחרים בעלי מבנה שגוי. כתוצאה מכך תתי אוכלוסיות בעלי האיכות הנמוכה מפריעות ומתחרות באלה האיכותיות.

כמו כן, באופן טבעי קיימים “מכשולים” בתעלה הנקבית המסננים את האוכלוסיות בעלי האיכות הנמוכה. מסיבות שונות כושר הסינון של מכשולים אלו לעתים נפגע והתאים התקינים שהיו אמורים לחדור לביצית לא מגיעים אליה ולכן נמנע ההיריון.

כיצד ניתן לטפל בבעיה?

בכדי לפתור בעיה זו פותחו שיטות סינון שבאמצעותן ניתן לבצע העשרה של התאים התקינים או במילים אחרות השבחת זרע. בתהליך של השבחת זרע התאים התקינים שסוננו במעבדה יוחדרו בקליניקה של הרופא ישירות לרחם האישה. אין מדובר אם כן בתהליך של השבחת זרע של תאי הזרע אלא במיון מוקדם של תת אוכלוסיית התאים התקינים יותר ובדרך זו מגדילים את פוטנציאל הפוריות של תאי זרע המוחדרים לתעלה הנקבית.

סוגי השבחת זרע עיקריות:

שטיפת תאי זרע להשבחת זרע:

דגימת זרמה מכילה תאי זרע ונוזל זרע המגן על הזרע בעת מעברו בנרתיק האישה.

  • נוזל הזרע מכיל חומרים (פרוסטגלנדינים) הגורמים לכיווץ השרירים המצויים ברחם ובנרתיק האישה. באופן טבעי כאשר הזרמה ניתנת לנרתיק האישה, שרירי הנרתיק מתכווצים ומעבירים את תאי הזרע לרחם תוך כדי סינון החוצה של הפרוסטגלנדינים על ידי מחסום ריר צוואר הרחם. אין להזריק ישירות זרמה לרחם האישה מכיוון שהפרוסטגלנדינים יכווצו את שרירי הרחם יכאיבו לאשה ובנוסף תאי הזרע עלולים להיפלט החוצה. יש מעבדות שמבצעות שטיפה של תאי הזרע מנוזל הזרע ואז ניתן להחדיר את תאי הזרע ישירות לרחם ללא חשש של התכווצויות, אך אין בפעולה זו תהליך של העשרת זרע מכיוון שכל תתי האוכלוסיות הפגומים והתקינים יוחדרו אף הם לתעלה הנקבית.

שיטת השחייה העצמית להשבחת זרע (swim up):

  • בשלב הראשון שוטפים את תאי הזרע כמתואר לעיל.
  • בשלב השני משקעים תאי זרע לקרקעית המבחנה בסרכוז (תנועה סיבובית). את המשקע מכסים בנוזל המתאים לתפקוד תאי זרע (מדיום) תאי הזרע בעלי התנועתיות הטובה ביותר שוחים כלפי מעלה ומגיעים לחלק העליון של הנוזל. תאי זרע אלו בעלי התנועה המוגברת נאספים במעבדה ומועברים לקליניקה של הרופא המטפל לצורך החדרתם לרחם האישה.

דגימה המכילה כ-2 מיליון תאי זרע בעלי תנועה טובה נחשבת כדגימה טובה להזרעה.

שיטת מפלי הצפיפות להשבחת זרע:

  • בשלב הראשון מכינים מבחנה המכילה שני נוזלים בעלי צפיפות גבוהה, כאשר השכבה התחתונה מכילה את הנוזל הצפוף יותר והעליונה נוזל בעל צפיפות פחותה.
  • בשלב השני מניחים בזהירות את הזרמה על הנוזלים הצפופים ומסרכזים את המבחנה. תאי זרע בעלי צפיפות גבוה יותר (שהם בעלי מבנה גרעין תקין יותר) יגיעו לתחתית המבחנה והאחרים יישארו מאחור. מוציאים את תאי הזרע הטובים שהגיעו לתחתית המבחנה שוטפים אותם שוב ומעבירים לקליניקה של הרופא לקראת החדרתם ישירות לרחם האישה. יש לציין שעלות השבחה זו יקרה יותר מהשיטות האחרות הן בזמן העבודה והן בחומרים. שיטה זו אינה מבוצעת במעבדות האחרות באופן שגרתי.
  • במרכז ברטוב אימצנו שיטה זו באופן שיגרתי מכיוון שהיא משפרת את הסיכוי להריון בר קיימא ומומלצת ביותר על ידי רופאי הפריון, כשלב ראשון בהפריה, והיא מסייעת לזוגות שלא הצליחו להשיג הריון ספונטני.

במידה והזרע אינו מתאים להזרעה נוכל לעזור לכם בשתי דרכים:

  • ניסיון לשיפור איכות הזרע: טיפול בזיהומים חיידקיים או בוריקוצלה (דליות אשכים) יכול במקרים מסוימים להביא לשיפור איכות הזרע.
  • מעבר להפריה חוץ – גופית: במקרים בהם יש בעיה במורפולוגיה של הזרע נשתמש בשיטת ברטוב IMSI – מיון מורפולוגי של תאי הזרע אשר תגדיל את הסיכויים להריון ולידה.

במרכז ברטוב דואגים לך.

אנחנו מחויבים לשמור על פרטיות כל הפונים. לא נעביר את הפרטים שלכם הלאה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או

חייגו 073-3744845