מהי בעיית זרע?

מקובל לחשוב שבעיות פוריות גבריות הן בלתי פתירות, כי בעיית זרע היא מקרה בלתי הפיך וכי מקור הבעיות הללו נמצא בעיקר בגורמים גנטיים כאלו ואחרים, מומים מולדים או שלל ליקויים, שאין לנו ברירה אלא לקבל אותם ולהשלים איתם.

אי לכך, בדרך כלל כשבני זוג לא מצליחים להביא ילדים לעולם, ההתמקדות במסגרת הטיפולים היא בעיקרה בפוריות האישה, גם כאשר ברור שהבעיה טמונה בגבר וכי בעיית זרע היא זו שמקשה על הכניסה להיריון.

סוגים שונים של בעיות זרע

אצלנו במרכז לפוריות הגבר של פרופסור ברטוב השקענו שנות מחקר רבות ופיתחנו טכנולוגיות חדשות בתחום, בכדי לתת מענה דווקא לבעיות הפוריות הקיימות אצל הגבר. בזכות זה והודות לכך, אנחנו יכולים כיום לרדת לעומקן של הבעיות השונות אצל הגבר ולתת מענה משמעותי לבעיות שמתגלות.

בגדול באופן כללי תת-אי פוריות בגברים באה לידי ביטוי בשלושה אספקטים של איכות ייצור הזרע:

  • כמות – הכמות של תאי הזרע בזירמה. ספירת זרע נמוכה מוגדרת כיום כפחות מ 15 מיליון תאי זרע לסמ”ק וסה”כ פחות מ 40 מיליון תאי זרע בכל הזירמה.

 

  • תנועתיות – אחוז תאי הזרע שבתנועה ואיכות התנועה של התאים. תאי זרע בעלי תנועתיות לא תקינה ובכלל זה תאי זרע חסרי תנועתיות, לא יוכלו להגיע לביצית ולהפרות אותה. גברים מסוימים סובלים מתאי זרע בעלי תנועתיות נמוכה מאוד ובשל כך ורק בשל כך לא מושג היריון.

 

  • מורפולוגיה – הכוונה היא לצורת התא. לתאי הזרע התקינים ישנו מראה אופייני וצורה אופיינית וכאשר המורפולוגיה שלהם לא תקינה או לוקה בחסר, יורד פוטנציאל הפוריות של התאים. המורפולוגיה של הזרע מייצגת את רמת האיכות של התא וכן משקפת את תקינות הסידור של החומר התורשתי. זהו למעשה הפרמטר הכי חשוב שצריך להתייחס אליו כשבאים להעריך את היכולת של תא הזרע להביא להריון לאחר הפריית הביצית.
בעיית זרע
בעיית זרע

חשוב להבין כי אוכלוסיית תאי הזרע בזרמה הזכרית מגוונת מאוד מבחינת האיכות שלה. קיימות בזרמה תתי אוכלוסיות שונות, הכוללות תאי זרע מתים, תאי זרע ללא תנועה, תאים בעל מורפולוגיה שגויה ותאי זרע תקינים לחלוטין. תאי הזרע שאינם תקינים, מתחרים בתאי הזרע התקינים. מן הסתם בתעלה הנקבית ישנם גם לא מעט מכשולים שתפקידם לסנן תאי זרע לא איכותיים, אך למרבה הצער לא אחת קורה שדווקא התאים התקינים לא מצליחים לעבור את המחסומים וכך נמנעת מהם האפשרות להפרות את הביצית ולא מושג הריון.

כיצד ניתן לטפל בבעיית זרע?

על מנת להתמודד עם בעיית זרע, יש תחילה לאבחן את הגורם לבעיה ולאפיין אותה במדויק.

אצלנו במרכז לפוריות הגבר של פרופ’ ברטוב מבצעים אבחון מעמיק של מבנה הזרע במיקרוסקופים מיוחדים שפיתחנו, המגדילים פי 6000. האבחון הזה מתבסס על הידע שצבר פרופסור ברטוב בהגדרת מהם הפרמטרים המבניים של תאי הזרע, המעידים על תא בעל פוטנציאל הריוני גבוה יותר.

בנוסף, אנחנו שמים דגש על אבחון בקטריולוגי לזיהומים חיידקיים במערכת המין של הגבר וטיפול בגורמים המזהמים – באם כאלו מתגלים.

כאשר יש בעיית זרע אבל איכות הזרע אינה ירודה מאד , ניתן להפנות את הזוג לטיפולי הזרעה, כאשר הזרע עובר תהליך של “השבחה” שבו מעשירים את אוכלוסיית תאי הזרע הטובים.

ישנו מגוון של טכניקות שבהן ניתן לבצע השבחת זרע. להלן כמה מהן על קצה המזלג:

  • שטיפת תאי הזרע – דגימה של זירמה מכילה באופן טבעי, מלבד תאי הזרע, נוזל זרע שתפקידו להגן על הזרעים במעברם בנרתיק. נוזל הזרע מכיל חומרים שונים שעלולים לגרום לכיווץ השרירים ברחם, באם נוזל זה יגיע לרחם. בתהליך של שטיפת הזרע, מפרידים את תאי הזרע מנוזל הזרע ולאחר מכן מחדירים את התאים ישירות לרחם האישה. זאת על מנת לנטרל את האפשרות שההתכווצויות של הרחם יגרמו לפליטת תאי הזרע. יש לציין כי תהליך זה אינו כולל “השבחה” של תאי הזרע, שכן בסופו של דבר לא מנטרלים את תאי הזרע הפגומים.

 

  • שיטת השחייה העצמית – בתהליך זה מבצעים שטיפת זרע בשלב הראשון ולאחר מכן מבצעים סרכוז של תאי הזרע. לאחר הסרכוז מכסים את התמיסה בנוזל שבו יכולים תאי הזרע לנוע בחופשיות ובשלב הזע תאי הזרע בעלי התנועתיות הגבוהה שוחים כלפי מעלה ונאספים בחלק העליון של הנוזל. באופן הזה מעלים את אחוז התאים בעלי התנועה בדגימה. לאחר ההשבחה, אנחנו זקוקים לדגימה שבה לפחות שני מיליון תאי זרע בעלי תנועתיות טובה, בכדי להשיג הריון.

 

  • שיטת מפלי הצפיפות – בשיטה זו עושים שימוש בשני נוזלים צמיגים בעלי רמת צפיפות שונה. את הנוזלים שמים במבחנה ומעליהם מטעינים את דוגמת הזרע. לאחר מכן מסרכזים את המבחנות ותאי הזרע נדחפים דרך החומר הצמיג. תאי זרע בעלי מבנה גרעין תקין, המתאפיינים בראשים בעלי צפיפות גבוהה, יותר ירדו לתחתית המבחנה בעוד שתאי זרע תקינים פחות יישארו בחלק העליון. את תאי הזרע שירדו לקרקעית המבחנה, שוטפים מהתמיסה ומכינים לקראת החדרתם לרחם. שיטה זו מעשירה בעיקר את אוכלוסיית תאי הזרע שבעלי מורפולוגיה תקינה יותר. ברוב המקרים, אצל מטופלים שמבצעים הזרעה, כמות תאי הזרע ותנועתם טובים, אך ערכי המורפולוגיה עלולים להיות נמוכים ולכן שיטה זו תיתן להם שיפור משמעותי בסיכויי הכניסה להריון. במרכז ברטוב לפוריות הגבר אנחנו בוחרים למפל הצפיפות בחומרים הטובים והיקרים ביותר, הנותנים את התוצאות הגבוהות ביותר.

איכות זרע ירודה

במקרים של איכות זרע ירודה, קשה להשיג הריון בעזרת טיפולי הזרעה ואז יש צורך בטיפולי הפרייה חוץ גופית. גם במקרים של כישלונות רבים בטיפולי הזרעה, הזוג מופנה לביצוע הפרייה חוץ גופית. כאשר אחוז תאי הזרע בעלי המורפולוגיה התקינה נמוך, יתקשה הזוג להשיג הריון גם בטיפולי הפרייה חוץ גופית. עבור מקרים אלה פיתחנו את “שיטת ברטוב”, או בשמה המדעי IMSI. בשיטה זו סורקים בסבלנות את דגימת הזרע במשך מספר שעות בעזרת המיקרוסקופ המיוחד בעל כושר ההגדלה הגדול (פי 6000), ביום של טיפול ההפריה, ומלקטים בסבלנות מתוך הזירמה את תאי הזרע בעלי המבנה התקין ביותר שקיימים בזירמה. תאים אלה נלקחים לאחר מכן להזרקה לביציות האישה שנשאבו באותו היום. שיטת ברטוב מכפילה את שיעור ההריונות ומורידה את שיעור ההפלות בטיפולי הפרייה חוץ גופית והיא מבוצעת במרכז ברטוב לפוריות הגבר בהצלחה רבה במשך שנים רבות.

בעיית זרע היא לא בעיה אם יודעים למי לפנות.

לקבלת פרטים נוספים אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם מרכז ברטוב, המומחים לפוריות הגבר

בטלפון מספר 073-3744845

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

מעבדת פוריות הגבר

מעבדת פוריות הגבר היא מרכיב חיוני ברפואת הרבייה וממלאת תפקיד מכריע בהערכה ובטיפול באי פוריות גבר. זהו מתקן מיוחד המצויד בטכנולוגיה חדישה ומאויש על ידי אנשי מקצוע מיומנים המוקדשים לעזור לזוגות להגשים את חלומם להורות.

קרא עוד »

טיפולי פוריות לגבר

פוריות הגבר היא גורם מכריע בתהליך ההתעברות, וקשיים בתחום זה עלולים להביא מצוקה רגשית לזוגות המעוניינים להקים משפחה. למרבה המזל, התקדמות במדע הרפואה הובילה לטיפולי פוריות שונים של גברים

קרא עוד »

מומחה לפוריות הגבר

מומחה לפוריות הגבר , ממלאים תפקיד חיוני בסיוע לזוגות להגשים את חלומותיהם להקים משפחה. אנשי מקצוע בעלי הכשרה גבוהה
שימוש בטכנולוגיות וטכניקות מתקדמות .

קרא עוד »
WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או חייגו 073-3744845