סובלת מהפלות חוזרות? ייתכן שהסיבה קשורה דווקא לגבר

למרות שהגישה הרפואית מתמקדת באישה, מחקר ישראלי גילה קשר בין פגמים במבנה הזרע ובין הפלות חוזרות בקרב זוגות המנסים להרות. בדיקה מורפולוגית של תאי הזרע עשויה לעזור לזוגות אלה להרות וללדת תינוק בריא

הפלה ספונטנית של הריון היא חוויה קשה מאד לאישה וכמובן, גם לבן זוגה. השמחה שבאה בעקבות בשורת ההריון הופכת לאכזבה גדולה מלווה בכאבי גוף ונפש. כאשר מדובר בהפלות חוזרות, העצב וחוסר האונים גוברים עוד יותר ובני הזוג מבקשים למצוא סיבה לאובדן ההריונות ולהגיע לפיתרון שיביא אותם ללידת תינוק בריא.

מצב של הפלות חוזרות מוגדר כך רק לאחר 3 הפלות ספונטניות וסובלים ממנו כשני אחוזים מהזוגות המנסים להרות. הבירורים הנעשים במקרים אלה כוללים בדיקה של הרחם וצוואר הרחם, בדיקות הורמונליות לאישה, בדיקות גנטיות לשני בני הזוג (ולעיתים גם לעובר) ובדיקות לנוכחות נוגדנים אוטואימוניים וקרישיות יתר אצל האישה.

האישה היא החשודה המיידית

מקובל לחשוב שהסיבה להפלות נמצאת אצל האישה או נגרמת בשל עובר לא תקין שאין לו יכולת קיום, ואכן מלבד בירור גנטי לגבר, כל הבדיקות לבירור הסיבה להפלות נעשות לאישה. אולם, בחלק מהמקרים, מתקבלות תוצאות תקינות ולא מתגלה סיבה משמעותית שתסביר את איבודי ההריון החוזרים.

 

במספר מחקרים שנעשו לאחרונה ב”מרכז המקיף לפוריות הגבר” התגלה כי איכות הזרע משפיעה על קיימות ההריון וכי יש קשר ישיר בין המורפולוגיה (המבנה) של תאי הזרע, לבין הפלות חוזרות בשליש הראשון של ההריון.

כאשר צופים בתאי הזרע במיקרוסקופ, ניתן לראות בזרמה תאי זרע בעלי מבנים שונים מאד זה מזה. את המבנה של תאי הזרע ניתן לאבחן לפרטי פרטים בעזרת מיקרוסקופ מיוחד. ב-25 השנים האחרונות חקרו במרכז לפוריות הגבר את מבנה הזרע וזיהו מהי מורפולוגיה תקינה של תאי זרע ואילו פרטים חשובים להשגת הריון בר קיימא.

על פי הנתון שעלה מהמחקרים, לתאי זרע בעלי מבנה ראש תקין יש סיכוי גבוה יותר להביא להריון בר קיימא ופגמים מורפולוגיים בראש תא הזרע מעלים את הסיכוי להפלות בשליש הראשון, ובמיוחד לפגם מורפולוגי מסויים הנקרא וקואולות גדולות.

כדי לאבחן את הבעיה יש לבצע בדיקה ייחודית, במסגרתה לוקחים דגימת זרע וסורקים אותה במיקרוסקופ מיוחד בהגדלה גדולה (פי 6,000) ובודקים האם אחוז תאי הזרע התקינים בדגימה נמוך. אם התשובה חיובית, ייתכן כי המורפולוגיה הירודה מעורבת בהפלות החוזרות.

פרופסור ברטוב

למי מתאימה הבדיקה?

את הבדיקה כדאי לבצע לאחר שהאישה עברה בירור מקיף למציאת הסיבה להפלות. במידה ולא נמצאה אצלה בעיה, או כאשר הבעיה אצל האישה טופלה וההפלות מוסיפות לקרות, חשוב לבחון גם את הגבר. במידה ומתגלה בעיה בבדיקת האבחון המורפולוגי של הזרע, ניתן להפנות את בני הזוג לתהליך של הפרייה חוץ גופית שבמהלכו ייבחרו תאי הזרע התקינים ותאים אלה יוזרקו לביציות האישה.

IMSI הוא תהליך בחירת תאי הזרע התקינים מורפולוגית בהגדלה גדולה. 30 אחוזים מהמטופלים שסבלו מהפלות חוזרות בטרימסטר הראשון של הריונות ספונטניים, ועברו הליך IMSI, הצליחו להשלים את ההריון וללדת תינוק בריא.

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

מעבדת פוריות הגבר

מעבדת פוריות הגבר היא מרכיב חיוני ברפואת הרבייה וממלאת תפקיד מכריע בהערכה ובטיפול באי פוריות גבר. זהו מתקן מיוחד המצויד בטכנולוגיה חדישה ומאויש על ידי אנשי מקצוע מיומנים המוקדשים לעזור לזוגות להגשים את חלומם להורות.

קרא עוד »

טיפולי פוריות לגבר

פוריות הגבר היא גורם מכריע בתהליך ההתעברות, וקשיים בתחום זה עלולים להביא מצוקה רגשית לזוגות המעוניינים להקים משפחה. למרבה המזל, התקדמות במדע הרפואה הובילה לטיפולי פוריות שונים של גברים

קרא עוד »

מומחה לפוריות הגבר

מומחה לפוריות הגבר , ממלאים תפקיד חיוני בסיוע לזוגות להגשים את חלומותיהם להקים משפחה. אנשי מקצוע בעלי הכשרה גבוהה
שימוש בטכנולוגיות וטכניקות מתקדמות .

קרא עוד »
WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או חייגו 073-3744845