בעיות פוריות לא מוסברות

כ- 20% מהזוגות התת-פוריים הם בעלי פרמטרים תקינים בבדיקות הרוטיניות הן אצל הגבר והן אצל האישה ומוגדרים כתת פוריים על רקע בלתי מוסבר כלומר בעלי בעיות פוריות לא מוסברות.

בשנים האחרונות, פותחו שיטות אבחון מתקדמות בכדי לנסות ולאתר את מקור הבעיה ולפתור בעיות פוריות לא מוסברות אצל גברים

בדיקות האבחון לבחינת בעיות פוריות לא מוסברות כוללות:

MSOMEבדיקה מורפולוגית במיקרוסקופ בהגדלה גדולה

לבירור המבנה העדין של תאי בזרע שבתנועה (תאים פונקציונאלים). כאשר האריזה של החומר התורשתי בראש תא הזרע היא נכונה, אזי מבנה הגרעין מקבל צורה אובלית כפולה וסימטרית עם מרקם מאוד ספציפי. מבנה גרעין התא, כולל השגיאות שבו, מתייחס באופן אישי לכל גבר ומהווה כטביעת אצבע שלו.

בשונה מבעלי החיים שבהם כל תאי הזרע דומים להפליא אחד לשני, אצל האדם ישנם צורות רבות ומשונות ועל המורפולוג לזהות אילו מהן תקינות. ידע זה נצבר ע”י עובדי המעבדה שלנו במחקרים שבוצעו במשך כ-20 שנים באמצעות המיקרוסקופים אלקטרונים החודר והסורק.

אנו מציעים לזוגות שבהם הסיבה לתת פוריות אינה ידועה להיבדק בבדיקה זו כדי להבין האם תת-הפוריות נובעת ממורפולוגיה שגויה. הפגמים המורפולוגיים נרשמים במחשב ואז מוציאים פלט של אחוז התאים התקינים מורפולוגית בעדיפות 1 ו-2 שלהם יש פוטנציאל הריוני גבוה יותר.

במידה ומתגלים ערכים לא תקינים בבדיקה זו, נמליץ לזוג לבצע הפריה חוץ גופית, כאשר ביום שאיבת הביציות של האישה נמיין את תאי הזרע התקינים ביותר מבחינה מורפולוגית וכך נוכל להתגבר על בעיית הפוריות של הזוג.

טיפול בכשלונות ivf חוזרים
טיפול בכשלונות ivf חוזרים

בדיקת הלוספרם

בדיקת הלוספרם – בדיקה לשלמות אריזת החומר התורשתי הארוז בגרעין תא הזרע. בבדיקה זו נעשית צביעה מיוחדת המאפשרת להבחין בין תאי הזרע בהם ה-DNA שמור לתאי הזרע בהם ישנם שברים ב DNA. בבדיקה נבחנים כ-500 תאי זרע ומשוקלל אחוז התאים שאינם תקינים. ערך זה נקרא %DFI ((DNA Fragmentation Index.

 

בשתי הבדיקות הללו נבדקים למעשה פרמטרים המבטאים את שלמות ואריזת החומר התורשתי, ה-DNA, הנמצא בראש תא הזרע והמעורב בתהליך ההפריה בעובר המתפתח. תא הזרע מכיל את כל החומר התורשתי שהזכר מעביר לעובר.

חומר תורשתי זה מאורגן ב-23 כרומוזומים כשהם ארוזים ודחוסים בצורה קפדנית ביותר בגרעין תא הזרע. במהלך אריזה של החומר התורשתי בראש תא הזרע מוסרות כל מולקולות המים וראש התא הופך להיות גביש חד מאוד בעזרתו תאי הזרע מפלסים דרכם דרך המכשולים בתעלה הנקבית. הדחיסה באריזה זו מגיעה לגודל מזערי של 2 על 5 מיקרון מטר. גודל זה קטן פי 500 פעם מהגודל שהגרעין מקבל בתוך הביצית לפני שהוא מתלכד עם גרעינה.

אריזת ה-DNA  היא פרמטר חשוב (ממש כמו קיפול של מצנח שחייב להיות מדויק כדי שמצנח יצליח להיפתח) וזאת מכיוון שה-DNA  בראש תא הזרע חייב להיפתח כאשר תא הזרע חודר לתוך הביצית ואז להתלכד בצורה מסודרת עם הכרומוזומים שנמצאים בביצית. אם ה-DNA  דחוס מידי, יהיה קשה לביצית לשחרר אותו וזה יכול לגרום לבעיות הפריה. מאידך, אם הוא לא ארוז מספיק חזק, החומר התורשתי יכול לקבל נזקים מאנזימים שונים במעבר מהתעלה הזכרית לתעלה הנקבית בדרכו להפרות את הביצית.

בעיות פוריות לא מוסברות ניתן לפתור על ידי איתור נכון.

אנחנו מחויבים לשמור על פרטיות כל הפונים. לא נעביר את הפרטים שלכם הלאה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או

חייגו 073-3744845