זרע חלש לגבר – מה זה אומר בכלל?

הריון לא נקלט ביום אחד – ולמרות שמדובר בתהליך שיכול לקחת קצת זמן, אחרי מספר חודשים של נסיונות שלא מצליחים, חשוב להתחיל לבדוק את מה שאפשר על מנת להעניק טיפול מתאים במידה ויש בעיה. למרות שההנחה הרווחת היא שמקורן של בעיות פריון הוא אצל נשים, במחצית מהמקרים בעיית הפריון קשורה דווקא לגבר ולכן חשוב לבדוק את שני בני הזוג במקביל.

הבדיקה הפשוטה והנפוצה ביותר לפוריות הגבר היא בדיקת זרע, בה הדבר נותן דגימת זרע למעבדה ובה מאבחנים את איכות הזרע על פי מדדים שונים של ארגון הבריאו העולמי. 

במקרים רבים מאבחנים זרע חלש לגבר, אך מונח זה הוא לא מדויק, זרע חלש לגבר הוא יותר שם כללי לבעיות שונות העלולות להמצא בבדיקת זרע. להלן כמה בעיות נפוצות שיכולות לבוא לידי ביטוי בבדיקה:

  1. ספירה נמוכה – בעיה מספר תאי הזרע: במצב זה, מספר תאי הזרע קטן באופן יחסי לנפח הזרע שהתקבל במהלך הדגימה או העדר מוחלט של תאי זרע (אזוספרמיה). מצב זה יכול לקרות בגלל בעיה בייצור של תאי הזרע באשך או במעבר של תאי הזרע מהאשך אל תינור השופכה. מצב זה יכול לקרות בגלל גורמים סביבתיים, כמו שימוש בסמים, פגיעה באשך עצמו, כימותרפיה, מחלה זיהומית או מחלת מין, וגם בגלל גורמים תורשתיים, כלומר מסיבה מולדת.
  2. בעיה בתנועה (אסתנוספרמיה) – תנועתיות נמוכה של הזרע באה לידי ביטוי באי היכולת להכנס להריון. במצב זה, יכולת התנועה של הזרע היא נמוכה ויכולה לנבוע מגורמים שונים.
  3. מורפולוגיה – בעיה במבנה הזרע (טראטוספרמיה) – במצב הזה קיימת בעיה מבנית/צורנית בזרע. זה יכול להיות בראש הזרע, בצוואר, או בזנב של תא הזרע.  כשאחד החלקים אינו תקין, זה פוגע ביכולת של הזרע להפרות את הביצית.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support