אזואוספרמיה – היעדר זרע בנוזל הזרע

אזואוספרמיה מאז שאובחנה כמצב רפואי ונמצאו דרכי טיפול העבירה את המיקוד בטיפולי הפוריות מהאישה של הגבר. בעבר גם כאשר הבעיה באופן מובהק בזרע הגבר זו דווקא האישה ש”זכתה” להגברת טיפולי הפוריות, במקרים רבים ללא סיבה וללא תועלת. עם התפתחות האמצעים ובייחוד לאחר המצאת השיטה למיון תאי זרע בשיטת ברטוב עבר הפוקוס לטיפול במושא הבעיה האמיתי- הגבר.

אזואוספרמיה – חסימתית ולא חסימתית

אזואוספרמיה מתחלקת לשני סוגית- חסימתית ולא חסימתית.

במקרה הראשון למעשה הצינורות שתפקידם להעביר את תאי הזרע חסומים. מצב זה יכול להיות מולד והתפתח אצל הגבר כבר בשלב העוברי. לחילופין מצב זה יכול להיות נרכש כמו שבמקרים שלאחר ניתוחים. במקרה של חסימה דו-צדדית לא ניתן להיכנס להריון ללא התערבות רפואית וכן לרוב לא ניתן לטפל בחסימה עצמה. במקרים בהם ניתן לטפל הטיפול הוא מורכב מאוד ולכן הדרך המומלצת לא פעם היא לנסות ולעקוף את החסימה ולשאוב את התאים מיותרת האשך אשר מנקזת את תאי הזרע מהאשך וממוקמת לפני האזור החסום בצינורות.

במקרה השניה (לא-חסימתית) קיימת בעיה בתהליך יצור התאים באשך שיכול להיות לא קיים לחלוטין או פגום באופן משמעותי. גם במקרה זה תהליך היצור הפגום עשוי להתקבל כתוצאה ממצב מולד או מצב נרכש, כלומר שמקורו בבעיה שהתפתחה לאחר הלידה. תסמונות גנטיות שונות, בעיות בהתפתחות האשכים בשלב העוברי ובעיות נוספות מהוות את הסיבות המולדות העיקריות. בין הגורמים הנרכשים ניתן למנות טיפולים כימותרפיים או קרינתיים לסרטן, וריקוצלה שלא טופל בזמן (הרחבה לא תקינה של ורידי האשך) וגורמים נוספים. בנוסף קיימים מקרים מסוימים בהם לא ניתן לזהות את הגורם אשר פוגם בתהליך ייצור התאים, ובמקרים אחרים קיים שילוב של מספר גורמים.

טיפול באזואוספרמיה בשיטת ברטוב

אחד הטיפולים שנמצאו יעילים הוא חיפוש תאי זרע שפיתח פרופ’ בנימין ברטוב. בבדיקה זו אנו מרכזים את דגימת הזרע וסורקים את אותה תחת מיקרוסקופ אור מיוחד בעל יכולת הגדלה של פי 6000, הגדלה המאפשרת יכולת חיפוש ואיתור תאי זרע בהצלחה גדולה יותר. בהגדלה שכזו ניתן גם לראות את התאים הבודדים שזנבם רוטט – תאים חיים שניתן ולהשתמש בהם בטיפולי הפריה החוץ-גופית במיקרומניפולציה. תאים נדירים אלו יוקפאו לגיבוי וישמשו בהמשך בתהליך IVF להפריית ביציות האישה.

שילוב של הכנה מדוייקת של המטופל לבדיקה, תצפית מדוקדקת רבת שעות על הזירמה תחת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה מאפשרות לנו למצוא תאי זרע במעל ל- 20% מהמקרים למרות ואף על פי שבבדיקות הרגילות לא נמצאו תאים כאלה.

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

כשלונות ב-IVF

IVF (הפריה חוץ גופית) היא טכנולוגיית רבייה מסייעת בשימוש נרחב המסייעת לזוגות הנאבקים בבעיות פוריות להגיע להריון. אמנם הפריה חוץ גופית הוכחה כמוצלחת עבור זוגות

קרא עוד »

הפלות חוזרות

הפלות חוזרות, המכונה גם אובדן הריון חוזר, היא חוויה קורעת לב ומאתגרת עמה מתמודדים זוגות רבים. זה מתייחס להתרחשות של שלושה או יותר אובדן הריון

קרא עוד »

בדיקת זרע פרטית

בדיקת זרע פרטית היא שירות בעל ערך המאפשר לאנשים להעריך את הפוריות שלהם ולקבל תובנות לגבי בעיות רבייה אפשריות. חיבור זה בוחן את התהליך של

קרא עוד »
WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או חייגו 073-3744845