אזוספרמיה

אזוספרמיה היא מצב רפואי המשפיע על גברים וגורם לאי פוריות. זהו מצב המתרחש כאשר אין תאי זרע בזרע. אזוספרמיה יכולה להיגרם ממגוון גורמים, כולל חריגות גנטיות, חוסר איזון הורמונלי, זיהומים וחשיפה לכימיקלים או תרופות מסוימות. במאמר זה נדון בגורמים, בתסמינים, באבחון ובטיפול באזוספרמיה.

אזוספרמיה, המומחים לפוריות הגבר,תא זרע והפרמטרים השונים של איכות הזרע, ספירת זרע נמוכה
תא זרע והפרמטרים השונים של איכות הזרע

ישנם שני סוגים של אזוספרמיה: חסימתית ולא חסימתית. חסימתית נגרמת על ידי חסימה במערכת הרבייה המונעת יציאת זרע. זה יכול להיגרם על ידי כריתת כלי דם, זיהום, פציעה או חריגות מולדות. לא חסימתית, לעומת זאת, נגרמת מכשל של האשכים לייצר זרע. זה יכול להיות עקב חריגות גנטיות, חוסר איזון הורמונלי, זיהומים או חשיפה לכימיקלים או תרופות מסוימות.

התסמין השכיח ביותר של אזוספרמיה הוא אי פוריות. גברים עם מצב רפואי זה אינם מסוגלים להביא ילדים לעולם באופן טבעי. תסמינים אחרים עשויים לכלול דחף מיני נמוך, תפקוד לקוי של זיקפה וירידה במסת השריר.

ניתן לאבחן אזוספרמיה באמצעות ניתוח זרע. ניתוח זרע הוא בדיקה המודדת את המספר, התנועתיות והמורפולוגיה של הזרע בזרע של גבר. אם לא נמצא זרע בזרע, ייתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות כדי לקבוע את הגורם למצב. זה עשוי לכלול בדיקות דם לבדיקת רמות ההורמונים, בדיקות גנטיות לזיהוי הפרעות גנטיות כלשהן, ובדיקות הדמיה כגון אולטרסאונד כדי לחפש חסימות או חריגות במערכת הרבייה.

הטיפול באזוספרמיה תלוי בגורם הבסיסי למצב. במקרים של אזוספרמיה חסימתית, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי להסיר את החסימה ולאפשר שפיכה תקינה של זרעונים. במקרים של אזוספרמיה לא חסימתית, הטיפול עשוי לכלול טיפול הורמונלי לתיקון כל חוסר איזון הורמונלי, או תרופות לטיפול בזיהומים שעלולים לגרום למצב. במקרים מסוימים, טכנולוגיות רבייה מסייעות כגון הפריה חוץ גופית (IVF) או הזרקת זרע תוך ציטופלזמית (ICSI) עשויות להיות נחוצות להשגת הריון.

מניעת אזוספרמיה:

ישנם מספר צעדים שגברים יכולים לנקוט כדי להפחית את הסיכון שלהם לפתח אזוספרמיה. אלה כוללים הימנעות מחשיפה לחומרים כימיים ותרופות העלולות לפגוע באשכים, כגון תרופות כימותרפיות וסטרואידים אנבוליים. גברים צריכים גם לתרגל מין בטוח כדי להפחית את הסיכון לזיהומים המועברים במגע מיני, שעלולים לגרום לאי פוריות. שמירה על אורח חיים בריא, כולל פעילות גופנית סדירה ותזונה מאוזנת, יכולה גם לעזור להפחית את הסיכון לאזוספרמיה.

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

כל מה שצריך לדעת על IVF

מהו IVF? IVF (הפריה חוץ גופית) הוא תהליך רפואי מתקדם שבו ביציות מופרות בזרע מחוץ לגוף האישה, ולאחר מכן מוחזרות לרחם כדי להתחיל הריון. תהליך

קרא עוד »
WordPress Video Lightbox

לייעוץ, וקבלת עזרה. השאירו פרטים

או חייגו 073-3744845